Здравейте, слънчеви момичета!
Сезонът на тиквата почти дойде, затова ми хрумна да пусна един пост, посветен на Нейно Величество Тиквата.
Произходът на тиквата се корени в далечната Месоамерика (днес обхваща южната част на Мексико и Централна Америка), преди повече от 10 000 години, когато е растяла в дива среда и е била позната като Cucurbita.
Тогава предизвиква интерес в местните заради големия си размер и месестата си сърцевина. А най-забележителната разлика между дивата тиква и вече култивираната е, наситено горчивият вкус на дивата тиква. След години на култивиране и еволюиране на тиквата, се стига до тази, която е световно разпространена – а именно – Cucurbita pepo.
Днес тиквата е позната в цял свят и е основен продукт в кухнята на много, но, освен че консумацията й е много полезна за здравето, то, също така, крие и много позитиви за кожа, когато се прилага под формата на маска.
А какво по-добро време за бъркане на маски с тиква от есента!? Сега навсякъде по пазарите може да открием мили баби, продаващи домашно отгледани тикви, без никакви химични намеси в тях.
Та, да продължа по същество. Защо тиквата е полезна?
Защото едни от основните компоненти в нейния състав са: витамини и минерали.
Ще започна с цвета на тиквата. Навярно много пъти сте се чудили защо цвета на тиквата е наситено оранжев, а на тиквичките – не. Въпреки че са от семейство тикви, тиквата съдържа голямо количество каротин в състава си, който я обагря.
Каротинът се дели на няколко каротеноидни компонента, от които Бетакаротин и Алфакаротин са с най-голямо присъствие в състава на тиквата.
Бетакаротинът действа като антиоксидант и помага на организма да произвежда Витамин А. Освен това има свойството да предпазва кожата от изгаряния или раздразнения, предизвикани от външни фактори. Затова е и много популярна съставка на слънцезащитните кремове.
Честата употреба на Бетакаротин намалява първите бръчици и забавя процеса на стареене.
Също така е изключително подходящ при суха кожа, екземи и псориазис.
Алфакаротинът, от своя страна, също има свойството да се превръща във Витамин А, въпреки че неговата провитаминна активност не е толкова силна, както тази на Бетакаротина. Но негово антиоксидантно свойство е по-силно от това на Бетакаротина.
Тиквата е богата на витамините C, A, E, B (в най-голямо количество B3 или Ниацин, B2 или Робофлавин, B9 или Фолат), на минерали като цинк, мед и калий и на множество плодови ензими.
Плодовите ензими правят дълбок пилинг на кожата без да дразнят.
Накратно, маските от тиква помагат:
- за озаряване на кожата и премахването на тъмните кръгове под очите, благодариние на витамините
- за бързо регенериране на клетките, благодарение на плодовите ензими
- при суха и раздразнена кожа, благодаревие ва множеството нутриенти, които подхранват кожата в дълбочина
- при проблеми с акне и разширени пори, благодарение на цинка и витамин B3
Цинкът е един от основните минерали, от които се нуждае всяка кожа, за да изглежда и функционира добре. А ако комбинирате маските от тиква с комбинирана добавка от Ценк и Биотин, то добрият резултат е неизбежен.
В продължение Ви оставям моите 5 варианта на маска за лице с тиква и не забравяйте, че може да експериментирате и да смесвате продукти, които влияят добре на Вашата кожа или да добавите такива, които вероятно съм пропуснала.
Маска №1 – само с три съставки, тази маска е подходяща, както за дехидратирана и суха кожа, така и за акнетична кожа или за борба с бръчките.
1 с.л. варена тиква
1 ч.л. мед
1 ч.л. витамин Е – може да замените с ябълков оцет.
Смесете съставките до получаване на кремообразна смес. Нанесете на чиста кожа и изчакайте да подейства 10-15 минути. В случай, че имате много чувствителна кожа, не я оставяйте повече от 10 минути.
Маска №2 – тази маска хидратира кожата и уеднаквява тена.
1 с.л. варена тиква
1 ч.л. мед
1 ч.л. зехтин
3 с.л. прясно мляко
Смесете, докато се получи кашичка и нанесете по цялото лице. Оставете на лицето, докато изсъхне и изплакнете с хладка вода.
Маска №3 – тази маска хидратира сухата кожа и успокоява раздразнената.
1/4 ч.ч. варена тиква
1 яйце
1 ч.л. мед
1 с.л. прясно мляко
Смесете съставки до постигането на хомогенна смес и нанесете върху чиста кожа. Оставете, докато маската изсъхне и изплакнете с хладка вода.
Маска №4 – тази маска е подходяща за проблемна кожа. Не се препоръчва при чувствителна кожа.
3 с.л. варена тиква
2 ч.л. сок от лимон
1 ч.л. масло от тиквени семки
1 щипка канела
1 щипка индийско орехче
Смесете добре и нанесете на чиста кожа. Оставете за около 15 минути и изплакнете с хладка вода.
Маска №5 – подходяща при проблемна. Хора с чувствителна кожа да пропуснат канелата.
1 с.л. варена тиква
1/2 ч.л. куркума
1 щипка канела
1 ч.л. мед
Смесете добре съставките и нанесете върху честа кожа. Оставете за 10-15 минути и изплакнете с хладка вода.
В началото Ви обещах да се влюбите в моите предложения за маска за лице с тиква и се надявам да съм изпълнила обещанието си или поне да съм покрила очакванията Ви.
Желая Ви прекрасни почивни дни и много слънце в душите! 🙂