Привет, слънчеви момичета!
От дълго време обмислям да пусна пост по темата и винаги го отлагах, защото е доста обширна тема, а аз имам много за говорене.
Лятото мина, време е да се стегна, затова днес ще си говорим за любимата Хума, видове хума и как да ги използваме.
Разбира се, няма да успея да кажа всичко в един пост, но нека започнем с основното, а, ако Ви е интересно, ще направя още постове.
Какво е хумата? С две думи – лечебна глина.
Глината е материал, познат от векове. Още в дълбоката древност хората са използвали глината, както в грънчарството, така и в бита – за разкрасяване.
Разбира се, има глина, има и лечебна глина. А, тъй като не съм много запозната с грънчарството, днес ще Ви разкажа за лечебната глина (хума).
В миналото хората са прибягвали до хумата, за да лекуват болести, кожни инфекции, възпаления.
Египетските лекари я използвали срещу ревматични проблеми, слагайки я добре затоплена върху болното място, така наречената катаплазма. Ако пък болежката е била причинена от инфекция, то тогава катаплазмата трябвало да се прави със студена хума.
От друга страна я използвали за по-добро балсамиране на фараоните след тяхната смърт.
В Гърция, Хипократ я използвал за обликвачане на силна болка, а Ганди, пък, открил нейните лечебни свойства по време на Вариола (едра шарка) – в този случай хумата предотвратява появата на белези по кожата, предизвикани от чесането на пъпките.
Това ме сеща за онези години, когато аз страдах от Вариола и майка ми ми правеше маска от бяла хума. Моменти, които за мен бяха доста забавни, защото усещането беше ново, но и успокояващи, защото сърбежът намаляваше.
В днешно време, най-честата употреба на хума в домашни условия е за маски, както за лице, така и за коса. В тази статия ще обърна внимание на видовете хума, техните ползи и свойства и ще Ви дам моите предложения за маски за лице според типа кожа.
Хумата е 100% природен продукт, който се получава при декомпозицията на скалите в следствие вятъра и неговите влияния.
Най-познатите видове хума са: Каолин, Зелена хума, Розова хума, Жълта хума и Бентонит. Общото, което имат помежду си е, че всички имат свойството да абсорбират излишната мазнина.
Каолинът или Бялата хума е най-често срещаният вид хума в България. В състава си съдържа сицилий и алуминий. Най-силните му свойства са антибактериалното, детоксициращото и цикатризиращото му свойство. Бялата хума е перфектна за елиминирането на замърсяванията по кожата и за клетъчното регенериране. Особено е подходяща за суха и чувствителна кожа, защото освен че премахва токсините и абсорбира мъртвите клетки, тя прави кожата ни по-озарена, мека и гладка. И дори и да чувстване кожата си леко опъната след маска с бяла хума, то със сигурност няма да е неприятно чувство.
Зелената хума е най-универсалната от всички видове хума, тъй като има толкова ползи и благоприятни влияния върху организма, че не само служи като средство за по-красива кожа, но също така може да си ползва за лечение на всякакви болежки и възпаления.
Зелената хума има много силен почистващ и антибактериален ефект, т.е, почиства кожата в дълбочина, засилва еластичността ѝ, успокоява я и ѝ придава чувство на свежест. Всичко това се дължи, не на магия, а на множеството минерали като сицилий, алуминий, желязо, калций, магнеций, натрий и калий в състава ѝ.
Идеална е за жени с комбинирана, мазна или склонна към появата на пъпки кожа, тъй като абсорбира с по-голяма сила излишният себум. Освен че се бори с мазната кожа, напада и досадните черни точки, от които страдам и аз.
Розовата хума дължи своя цвят на голямото количество алуминий и желязо, които има в състава си, заради които има и много силно стягащо свойство. Освен че има голяма абсорбираща и лечебна сила, розовата хума не изсушава толкова кожата, колкото зелената хума, но пък има сходни свойства. Изключително подходяща за чувствителна и деликатна кожа с дерматит, тъй като не дразни.
Освен за използване в борбата с акнето, има и голям успех с черните точки и тяхното премахване. Просто трябва да се прави маска от розова хума от един до три пъти в седмицата и успехът е гарантиран.
И остават двата, може би, най-непознати вида хума.
Първата е жълтата хума, която е богата на желязо и натрий, но също така има голяма концентрация на олигоелементи. Този вид хума е много благоприятен за подобряване на еластичността на кожата, за борбата със стареенето, за намаляване на порите.
Също като другите видове хума, има свойството да почиства в дълбочина и да премахма токсините и е подходяща за всички видове кожа.
Втората е казва Бентонит и е основна съставка на много козметични продукти, тъй като е вълшебство на прах.
Бентонитът се получава от праховите частици на вулканичните скали, а състава си има голямо количество натрий, магнезий и желязо. Носи името си от Форт Бентън, град в щата Монтана, където се образува в големи количества.
Също като останалите, Бентонитът абсорбира себума и токсините, но го прави с така сила, че може да го наречем магнит за мръсотия, т.е, има свойството да привлича мръсотията, която се залепя по неговите молекули и йони.
Тази хума е особено подходяща за мазна и акнеична кожа, защото, освен че помага за намаляването на акнето, то също така предотвратява появата на нови възпалителни процеси.
Разбира се, на пазара има безброй готови маски с хума но, ако нямате възможността да си купите точно в този момент или пък искате да е 100% натурална, е добре да си приготвите маската вкъщи.
Най-често използвана маска с хума, която знаем от деца, е маската с хума и вода.
Тук, аз бих добавила, че е добре да се ползва изворна вода, защото чешмяната вода съдържа много хлор, а минералната вода, понякога е прекалено минерализирана.
Като продължение Ви оставям моите предложения за маска с хума.
Хума за мазната кожа
Бентонит и ябълков оцет
1-2 ч.л. Бентонит
1-2 ч.л. Ябълков оцет
От размера на зоната, на която искате да направите маската, зависи и количеството хума и оцет, които ще добавите. Съотнощението винаги трябва да е 1 към 1. Добре е оцетът да е органичен, защото този, който се среща масово в супермаркетите съдържа оцветители и други добавки.
Нанесети по цялото лице и шия, след предварително почистване, като избягвате зоната около очите. Кожата в околоочната зона е много тънка и суха, а хумата, от своя страна, абсорбира себума, което може да доведе до прекалено изсушаване и раздразнение.
Изчакайте 10-15 минути, докато маската изсъхне и изплакнете с хладка вода. След това нанесете хидратиращ крем.
В зависимост от нуждата на Вашата кожа, може да я прилагате един или два пъти седмично, но не повече от два пъти.
Зелена хума и сок от алое вера
1 ч.л. Зелена хума
2 ч.л. Сок от алое вера
Сок от алое вере може да откриете във всеки био магазин. Обикновено го продават в зоната за напитки. Разбира се, ако имате гел от алое вера или отглеждате алое вкъщи, спокойно може да го ползвате. (Аз, за съжаление, живея в апартамент, в който няма пряка слънчева светлина и не мога да си отглеждам алое.)
Нанася се по цялото лице и шия , след предварително почистване. Оставя се, докато изсъхне и се отмива с хладка вода, а накрая се нанася хидратиращ крем. Ако имате чувствителна кожа или кожата Ви е свесена или нормална към суха, не е обходимо да чакате, докато маската изсъхне напълно.
В зависимост от нуждите на Вашата кожа, прилагайте маската 1-2 пъти седмично.
Зелена хума и розова вода
1-2 ч.л. Зелена хума
1-2 ч.л. Гореща вода
В малък съд залейте хумата с горещата вода и изчакайте, докато започне да абсорбира водата. Целта е да получите гъста и гладка смес, която с лекота може да бъркате.
Нанася се на предварително изчистени лице и шия. Изчаквате, докато изсъхне и отмивате с хладка вода. След като сте подсушили лицето с чиста кърпа, напръскайте с розова вода, за да тонизирате кожата.
След като попие, може да нанесете хидратиращ крем.
Бяла хума и активен въглен
1 ч.л Бяла хума
1 ч.л. Активен въглен
2 ч.л. Топла вода
Бърка се до получаване на гладка и гъста, но не прекалено, смес. Нанася се на предварително почистена кожа. 10-15 минути, докато изсъхне и се отмива с хладка вода. Преди хиратиращия крем, може да напръскате с розова вода или друг тоник.
Зелена хума и овесени ядки
1 ч.л. Зелена хума
1 ч.л. Ситни овесени ядки
3-4 капки етерично масло от Чаено дърво
2 ч.л. Топла вода
Процедурата е същата: нанасяме на предварително почистена кожа. Изчаквате, докато изсъхне и отмивате с хладка вода. Преди хидратиращия крем, може да тонизирате с вода от розмарин.
Зелена хума или Бентонит и мед
1 ч.л. Хума
1 ч.л. Мед
1-2 ч.л. Топла вода
На чиста кожа нанасяме добре разбърканата маска. Изчакваме да изсъхне и отмиваме с хладка вода. Нанасяме хидратиращ крем.
Бентонит и кисело мляко
1 ч.л. Бентонит
1 ч.л. Пълномаслено кисело мляко
Разбърквате съставките до получаване на гладка смес и нанасяте готовата маска на предварително почистена кожа. Изчаквате да изсъхне и отмивате с хладка вода. Нанасяте хидратираш крем или серум.
Хума за суха кожа
Бяла хума и кокосово масло
1-2 ч.л. Бяла хума
1 ч.л. Кокосово масло
1 ч.л. Топла вода
Смесвате съставките, докато получите кремообразна смес. Нанасяте на предварително почистена кожа и изчаквате 10-15 минути. След като маската е вече изсъхнала, отмивате с хладка вода и хидратирате, както обикновено.
Хума и етерични масла
1 ч.л. Бяла или Жълта хума
1/8 ч.л. Мед
2 капки етерично масло от Лавандула
2 капки масло от Гроздови семки
2/5 ч.л. Бяла или Жълта хума
1 ч.л. Топла вода
Първо смесвате водата и хумата. Когато се образува кашичка, добавяте етеричното и базовото масло. Последно се добавя меда. Бърка се до получаване на еднородна смес.
Нанася се на добре почистена кожа и се оставя, докато изсъхне. След като маската е вече суха, измивате лицето с хладка вода. Попивате с чиста кърпа и втривате няколко капки базово масло, за да хидратирате кожата.
Зелена хума и зехтин
1 ч.л. Зелена хума
1 ч.л. Мед
1 ч.л. Зехтин
3-4 капки масло от Тамян
Забърквате всички съставки до получаването на хомогенна смес. Нанасяте на почистено лице и чакате, докато изсъхне (около 15 минути). Изплаквате лицето с хладка вода и хидратирате, както обикновено.
Каолин и тиква
1-2 ч.л. Каолин
1 ч.л. Тиква на прах или Сварена тиква
1.3 ч.л. Масло от Авокадо
1 ч.л. Масло от Овес
Топла вода, за получаване на каша
3-4 капки масло от Кедър
Смесваме всички съставки до получаване на гъста каша. Нанасяме на добре почистена кожа и изчакваме 10-15 минути, за да изсъхне. Измиваме с хладка вода и хидратираме, както обикновено.
Добълнителна информация и препоръки:
Заменете металната лъжица с пластмасова или дървена – Хумата не трябва да има допир до метал, защото загубва голяма част от свойствата си.
Използването на тоник след всяка маска е опционално, но препоръчително, защото успокоява кожата и засилва процеса.
Вместо студена вода, използвайте топла – топлата вода помага на порите да се отпуснат, което позволява на маската да проникне повече.
Ако нямате тоник, може да ползвате кисело мляко – киселото мляко има успокоително и хидратиращо действие.
Винаги можете да замените един вид хума с друг, едно количество с друго, да добавите още съставки, да оставите по-малко или повече време според нуждите на Вашата кожа. Тя говори – вслушайте се.
След маските с хума е възможно кожата Ви да е зачервена, но не се притеснявайте, защото хумата има свойството да забързва циркулацията на кръвта.
Желая Ви прекрасна седмица! 🙂